1Marka İsmi Bulmak Neden Zor ?

Türk Patent Enstitüsü’ne 2010 yılında yapılan marka başvuru sayısı 73.000, Madrid Protokolü başvuru sayısı 12.000’dir.Bunların 44.000 adedi tescil edilebilmiştir.2009 yılından 2010 yılına marka başvuruları artmış ancak tescil edilebilmiş marka sayısı azalmıştır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde 111.027 kelime olduğunu düşünürsek, tescil edilebilir marka adı bulmanın gün geçtikçe daha da zorlaşmakta olduğunu görebiliriz. Günümüzde dünyada yaklaşık 200 milyonun üzerinde şirket, 40 milyonun üzerinde tescilli marka bulunmakta. Standart bir sözlükte ise 100.000 kelime. Türkçe, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Latincede toplam 1 milyon kelime yer almakta. Bu durumda henüz sahiplenilmemiş bir marka ismi bulmak oldukça zor. Dolayısıyla farklı ve yaratıcı isimler bulunması gerekiyor. Bunu yaparken de bir çok kriter göze alınmalı. Bulunan marka ismi hem tescil edilebilir olmalı, hem de onca emek ve zamandan sonra güçlü rekabet ortamında ayırt edilebilir, başarılı bir isim olmalı.

Naming House Marka Danışmanlıkve Marka İsmi Bulma Şirketi, markanız veya firmanız için tescil edilebilir, en doğru ismi bulur.

2Marka İsmi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Marka ismi seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Doğru ismi seçmek için detaylı bir analiz yapmak şarttır. Örneğin markanın gireceği tüm ülkelerde tescil edilebilir olması önemlidir. Ayrıca başarılı bir marka rakiplerinden farklı olabilen bir markadır.  Doğru marka ismi markanın stratejisini desteklemeli, marka kişiliğini yansıtmalı ve markanın mesajlarını, vaadlerini iletmelidir. Başarılı marka ismi negatif anlamlardan ve çağrışımlardan uzak olmalıdır.