Şirket İsimleri Nasıl Olmalı?

Şirket İsimleri Nasıl Olmalı?

Yeni işletmeniz, yeni kurduğunuz firma, girişiminiz için isim arıyorsunuz.

Biraz araştırma, biraz dikkat, biraz strateji ve biraz yaratıcılık. Tabi ki biraz da şans.

Tüm bunlardan faydalanır ve aşağıda sıraladığım 5 Adımı da gerçekleştirirseniz başarılı şirket isimleri bulmamanız için hiç bir neden yok.

İşte şirketinize isim ararken size yardımcı olacak, dikkat edilmesi gereken, sıze yol gösterecek 5 unsur:

  • FARKLI OL!

Kimlerle yarışıyor olacaksınız? Pazarda sizinle aynı işi yapan kimler var? Onların isimleri neler? Hangi anlamlar kullanılmış? Hangi harflere çok rastlanıyor? 1 kelime mi, iki mi? Daha çok soyadları mı tercih edilmiş? Pazarın en bilinen isimlerinin stratejileri neler? Sizin firmanızın farkı ne? En önemli özellikleri neler? İsminizle nasıl farklılaşabilirsiniz? Açık alanlar neler? Bunları iyice analiz ettikten sonra alternatifleri belirlemeniz gerekir.

  • HİKAYENİ ANLAT!

Her firmanın ve her markanın bir markası olmalı. Olmazsa da olur ama hikayesi olan firmalar daha başarılı olurlar. Şirket nasıl kurulmuş, neden kurulmuş, ne iş yapıyor ve neden, kim içim yapıyor? İsim bu hikaye ile bütünleşmeli, hikayeyi desteklemeli. Eğer bunu başarabilirse ismin altı doldurulmuş demektir ki isim şirket büyüdükçe büyüyecektir.

  • TÜRKÇE SEÇ! YA DA YARATICI OL!

İsimlerin ticari sicil kayıtlarının yapılabilmesi için Türkçe veya anlamsız olmaları gerekmektedir. Sözlükte yer alan ingilizce, fransızca veya herhangi bir dilden bir kelim, Türkçe dışında bir dilde anlamı olan bir kelime şirket ismi olarak tescil edilemez. Şirket ve Marka İsmi arasındaki en önemli fark budur. Bu nedenle şirket isimleri daha sınırlayıcıdır ve daha zor bulunur.

  • MESAJ İLET!

Şirketin stratejisi, karakteri, yapısı, ne iş yaptığı veya neden yaptığı hakkında mesaj veren, en azından çağrışım uapan isimler daha kolay kabullenilebilir ve hatırlanabilir.

  • TESCİL ARAŞTIRMASI YAP!

Bir şirket kurmanız için Ticaret Sicil Kaydı’nın yapılması gerekir. Bunun için araştırmaları son güne bırakmadan, bulunan isimlere fazla bağlanmadan bir yandan araştırmasının yapılması gerekir. Bunun için T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Merkezi Sicil Kayıt Sistemine ) http://mersis.gumrukticaret.gov.tr) kayıt yaptırmak gerekmektedir.  Gerekli evraklar ve bilgiye İstanbul Ticaret Odası (http://www.ito.org.tr) sitesinden ulaşabilirsiniz.

Naming House Şirket İsimleri Nasıl Olmalı? sorusuna cevap veriyor ve başarılı şirket isimleri bulmanız için size yol gösteriyor.

Related posts

DYO Markasının Anlamı

DYO marka ismi  Durmuş Yaşar ve Oğulları’nın kısaltmasından oluşturulmuş. Okunuşu kolay. İki sesli harf yanyana gelmiş olsa da, bilinçsizce araya...

Leave a Reply