Polisan Exelans Markası

Yine boya markası.

Ama bu sefer bir alt marka dikkatimi çekti. Polisan’ın ısı yalıtım sistemleri markası. Exelans.

Fena bir isim değil. Ama ismin dikkatimi çekme nedenleri var. Onları paylaşmak istedim.

Yazılışı ingilizce ve türkçe okunuş ile karışık. okunuşu “Ekselans”. Bu da bana “Ekselansları” kelimesini, krallığı, zenginliği, üst düzeyliği çağrıştırdı bir an. Ama aslında “Excellence” kelimesinden geliyor. O da ingilizce ve fransızca bir kelime. Mükemmellik. İngilizcede “eksılıns”, fransızcada “ekselans” olarak okunuyor. Yani bizim türkçe olarak okumamız gibi. Yazılışında da her iki dilde de “x”i “c” takip ediyor. Bu markanın yazılışında bir oynama ile “c” yok edilmiş, sadece “x” bize “ks” sesini veriyor. Böylece hem daha sade, hem daha kolay okunuyor. Ekselans şeklinde yazılsaydı daha mı iyi olurdu? Sanmıyorum.  Her ne kadar türkçe ingilizce isimlere çok sıcak bakmasam da “x” ve simetriğinde olan “e”ler teknolojik bir hava katıyor, modernlik ve üstünlük katıyor. Yine de bir karmaşa var. Polisan Gülen Boya (türkçe) , altında “Home Cosmetics” (ingilizce),  sonra Exelans (ne ingilizce ne türkçe) ve Enerji (Türkçe). Tüm bunlar dikkatimi çekiyor, düşündürüyor ve aklımı karıştırıyor. Enerji kullanılacaksa belki Ekselans tercih edilebilirdi. Ya da Energy.

Polisan’a gelince. Hikayesini paylaşalım. 1946 yılında fason dokuma mallar ile ticari hayata başlanmış. 1964 yılında Polivinil Asetat Kimyevi Maddeler Sanayi A.Ş. kuruldu ve kağıt tutkalı tekstil apre malzemesi, boya hammaddesi olarak kullanılan emulsiyon reçineleri Türkiye’de ilk kez üretilmeye başlandı.Levha, kontrplak ve formikalarda kullanılan formaldehit reçineleri Türkiye’de ilk kez, Kağıthane tesislerinde üretilmeye başladı. 1986 yılında Polisan Boya San ve Tic AŞ kuruldu ve boya üretimine başlandı. 1991′de Polirus kuruldu, Rusya’ya ihracatın artırılması amaçlandı. 1992′de İspanya’da Polisan lisansı ile fabrika kuruldu. 1994′te Polisan Boya Tunus kuruldu. 1994′te İzmir Kimya Kuru Yük İskelesi kuruldu, ismi 1996′da Poliport olarak değiştirildi. 2000 yılında Polisan Holding kuruldu. 2008′de Polisan Boya markası Polisan olarak değiştirildi.

Related posts

Eller! Eller, Eller!

Geçenlerde bir arkadaşımın paylaştığı bir isim çok güldürdü, biraz araştırayım dedim. İsim “Elledi” idi. İtalyan bisküvi üreticisi. Aslında...

Leave a Reply