Marka Patenti Nasıl Alınır? Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka Patenti Nasıl Alınır? Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Öncelikle terimleri doğru kullanmamız gerekir. Marka Patenti nedir? Öyle bir şey var mıdır?

Bugüne kadar yaptığımız projelerde, görüştüğümüz kişilerden çok sık duyduğumuz bir kavram: Marka Patenti. Oysa ki asıl istenilen Marka Tescili. Patent ve Tescil ayrı kavramlar. Gelin bir bu kavramlarına tanımlarına bakalım.

Türk Patent Enstitüsü’nün tanımlarına göre işte terimler sözlüğü:

 • Marka: Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir. Ülker, Eti, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Penti, Migros, D&R birer markadır.
 • Marka Tescili: Bir markayı koruma altına almak istediğimizde Marka Tescili için başvuru yapmamız gerekir. Markayı hizmet vereceği, üretileceği sınıflarda tescil ettirerek onu koruma altına alır ve başkaları tarafından aynı sınıflarda benzer ürünlerin, hizmetlerin aynı isimle varolması engellenir. Marka Tescil Sınıfları listesine ulaşmak için buraya tıklayın.
 • Patent / Faydalı Model: Sınırlı bir süre ve yer için üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını veya ithal edilmesini engelleme yoluyla sahibine tanınan tekel haklarıdır.

IPC, Uluslararası Patent Sınıflandırması tüm teknoloji alanını 8 bölüme ayırır.

 1. İnsan İhtiyaçları
 2. İşlemlerin Uygulanması; Taşıma
 3. Kimya; Metalürji
 4. Tekstil; Kağıt
 5. Sabit Yapılar (İnşaat)
 6. Makine Mühendisliği; Aydınlatma; Isıtma; Silahlar; Tahrip malzemeleri
 7. Fizik
 8. Elektrik
 • Bir buluşun patentlenebilir olması için gerekli kriterler şunlardır:
 1. Yenilik: Buluşun dünyada bir ilk olması, daha önce var olmaması gereklidir.
 2. Buluş basamağı: Buluşun uzman kişi tarafından tekniğin bilinen durumundan aşikar şekilde çıkarılamayacak olması gereklidir.
 3. Sanayiye uygulanabilirlik: Buluşun mutlaka sanayide üretilebilir, uygulanabilir veya kullanılabilir olması gerekir.
 • Patent ve Faydalı Model arasındaki Fark Nedir?

Yine Türk Patent Enstitüsü’nün sağladığı bilgiye göre:

Faydalı Model, kimyasal maddeler ve usuller hariç patente konu olabilecek teknik gelişmeye sahip bütün ürünler için verilebilir. Yurt içinde özellikle KOBİ’lerimiz ve geliştirmiş oldukları yeni ürünler için daha az maliyetle koruma elde etmek isteyen buluş sahipleri için tavsiye edilebilecek bir sistemdir. Buluşu için Patent ya da faydalı model başvuru sistemlerinden hangisinin seçileceğine başvuru sahibi kendisi karar verir. Faydalı model başvurusu için dikkat edilecek en önemli husus, yeni olmayan ürünler için başvuru yapılmaması gerektiğidir. Yeni olmayan ürünler için başvuru yapılıp faydalı model belgesi alınsa dahi, ürünün yeni olmadığının üçüncü kişilerce ispatlanabilmesi durumunda, mahkeme yolu ile belgenin iptali söz konusudur.”

 • Coğrafi İşaret:
 1. Belirgin bir niteliği, ünü ve ya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge ve ya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere “coğrafi işaret” denir.
 2. Coğrafi işaretler “menşe adı” ve “mahreç işareti” olmak üzere ikiye ayrılır.
 3. Coğrafi işaretler üretimi, kaynağı gibi bir takım yerel niteliklerine bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağlar. Örneğin leblebi için “Çorum” ibaresi, halı için “Isparta” ibaresi, kaymak için “Afyon” ibaresi belirli bir kalitenin işareti olarak ortaya çıkmaktadır.
 4. Coğrafi işaret tescili ile sınırları belirlenmiş alanda üretimi gerçekleşen ve tarihsel geçmişi olan özel ürünlerin, üretim metotları ile birlikte kalite standartları korunmaktadır.
 5. Coğrafi işaret bir çeşit garantidir. O ürünün güvenilir, orijinal ve kaliteli olduğunun göstergesidir.
 6. Üreticiler coğrafi işaretlerden yararlanırlar. O yörenin üreticileri coğrafi işareti tescil edilmiş ürünleri üretirken avantaj sağlarlar.

Marka Tescili ile ilgili sorularınız, marka ismi tescili yaptırmak, tescil edilebilir marka isimleri bulmak için Naming House yanınızda.

 

Related posts

Leave a Reply