Marka Oluşturma Aşamaları

Marka Oluşturma Aşamaları

Yeni bir ürün fikriniz var. Ya da bir hizmet.

Ama onu nasıl adlandıracağınızı bilmiyorsunuz.

Nasıl bir marka ismi pazarda onu farklılaştırabilir?

Öncelikle çok detaylı bir araştırmayla işe başlamak en doğrusu. Pazarı anlamak, rekabeti tanımak, sınırları belirlemek ve boşlukları görmek gerekir.

Rakiplerin isimleri nasıl? Hangi yöntemler ve hangi tür isimler çoğunlukta? Onlardan nasıl farklılaşabilirsiniz? Ürününüze ne kadar güvenseniz de, ürününüz ne kadar farklı ve üstün olsa da ilk önce fikir verecek olan marka ismi olacaktır. Marka isminiz sıradan, rakiplerinkinden ayrışmayan bir isim olursa ürünün farkını anlatabilmek için çok daha fazla çaba ve bütçe harcamanız gerekecektir. Marka adı en başta farkedilen, ilk intibayı uyandıran marka unsurudur. Bir ürünü geliştirme için harcadığınız zamana ve emeğe eşdeğer şekilde marka ismi oluşturma için de ciddi zaman ve emek vermeniz gerekir. Marka oluşturmayı ciddiye alın. Sadece ürün geliştirme ile marka olunmuyor. Sadece marka ismi de yeterli değil elbette marka oluşturmak için.

Marka stratejisi marka oluşturmanın en temel aşamasıdır. Pazarda markayı nereye konumlandıracaksınız. Rakiplerden nasıl farklılaşacak. Markanın üstünlükleri neler?

Bu stratejiye uygun en iyi marka adı ne? Markanın kişiliğini hangi marka ismi en güçlü şekilde yansıtabilir? Hedef kitlenin dikkatini çekecek olan ve onları bu ürünü almaya itecek olan marka ismi ne olmalı?

Marka stratejisi belirlendikten ve rekabet iyice incelendikten sonra marka isimleri yaratmaya başlayabilirsiniz. Her ismin bir hikayesi olmalı ve bu hikaye marka stratejisini ve konsepti desteklemeli. Sınırların dışında düşünmek şart. Biraz cesaret. Biraz yaratıcılık. Biraz araştırma

Marka oluşturma bir bilim. Aynı zamanda sanat. Mantık ve analizle yaratıcılığın birleştiği bir çalışma.

En doğru marka ismini bulmak için bizimle iletişime geçin. Aradığınız isim bizde!

Related posts

Eller! Eller, Eller!

Geçenlerde bir arkadaşımın paylaştığı bir isim çok güldürdü, biraz araştırayım dedim. İsim “Elledi” idi. İtalyan bisküvi üreticisi. Aslında...

Leave a Reply