Marka Nedir?

Türk Patent Enstitüsü’nden edindiğimiz standard açıklama şu şekilde: Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Bize göre Marka şudur:

Bir ürünün veya hizmetin tanımlanması, benzerlerinden farklılaşmasıdır.

Marka olmasaydı bazı ürün ve hizmetler birbirinden farklılaşamazdı.

Marka olmasaydı tüketiciler ne istediklerini ifade edemezlerdi.

Marka pazarda varolmak için olmazsa olmazdır. Ürünün veya hizmetin ismidir. Logosudur. Amblemidir.

Dolayısıyla her ürünün veya hizmetin bir markası vardır.

Asıl önemli olan ‘Marka Olmak’tır. İşte bunun için detaylı çalışmalar, analizler, tespitler, yaratıcı ve stratejik kararlar gerekmektedir.

İki ürün farklı markalarla birbirinden ayrılabilir. Ama ikisi de aynı içeriklere ve özelliklere sahip ise, aynı fiyattalarsa, aynı vaadlerde bulunuyorlarsa, aynı mesajları veriyorlarsa birbirinden pek de bir farkları kalmaz. Bir üstünlükleri olmaz. Aynı kategoride başka bir ürün ise farklı bir şekilde kendini konumlandırırsa, diğerlerinde olmayan bir özelliği ön plana çıkarırsa, farklı bir fayda sağlarsa o zaman tüketici tarafından tercih edilir, akılda kalır, talep görür, konuşulur ve marka olur.

Bu nedenle marka olmak ile markaya sahip olmak birbirinden ayrılmalıdır.

Tescil edilebilir bir marka bulmak çok önemlidir. Koruma altına alınabilecek bir isim bulmak zorlu bir iştir. Ama aynı zamanda bu isim ile marka olabilmek için sadece isim yeterli değildir. Fark yaratan, ayakları yere basan, sağlam bir marka stratejisi belirlenmeli, uygulanmalı ve buna uygun bir marka ismi seçilmelidir.

Kısacası bizim için marka, marka olabilecek isimler ve işaretlerdir.

Marka Nasıl Oluşturulur?

  • Pazar analizi yapılır.
  • Rakipler incelenir.
  • Marka konumlandırması yapılır.
  • Marka kişiliği belirlenir.
  • Marka ismi bulunur.
  • Logo ve grafik çalışmaları yapılır.
  • Marka ismi tescil edilir. (Bir tescil firması aracılığıyla ya da Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılarak)
  • Marka iletişim çalışmaları yapılır.
  • Markanın gelişimi izlenir, gerekli yenilemeler ve değişiklikler yapılır.

Marka oluşturmak ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçin.

MARKA TESCİLİ NASIL YAPILIR?

Marka isminizi belirledikten sonra sıra tescil işlemlerine gelir.

Marka tescili yaptırmak oldukça kolaydır.

Dilerseniz bir marka tescili firması ile çalışabilirsiniz. Belirlediğiniz marka ismini detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Benzer marka isimleri tespit edilmeli, eğer tescil çok riskli görülüyor ise başka bir marka ismi seçilmelidir.

Bir markanın tescil edilip edilemeyeceğini en baştan söylemek çok zordur. Bunun nedeni benzer markaların çoğunlukla zaten tescil edilmiş olmasıdır. Başvuru yapıldıktan sonra benzer bir marka tespit edilir ise başvuru reddedilebilir. Başvuru yaptıktan sonra ilk incelemeyi geçen markalar resmi gazetede yayınlanır. Benzer bir isme sahip olduğunu iddia eden bir marka sahibi başvurunuza itiraz edebilir. Böyle bir durumda süreç uzayabilir. Bu itiraz kabul edilirse baçvurunuz iptal edilebilir. Normak bir tescil süreci 6 ila 9 ay arasında tamamlanmaktadır. Bu nedenle tescil süresini göz önünde bulundurmak ve olası bir reddebilme sonucu düşünülerek iletişim çalışmalarına, yaratıcı çalışmalara doğru zamanda başlamak önemlidir. Nitekim başvurunuzun iptal edilmesi durumunda yapmış olduğunuz tüm yatırımlar boşa gidecektir. Marka tescili sürecinde püf nokta tescil riski en az olan yaratıcı, farklı isimler seçilmesidir. Bunun için sözlüklerden ve sözlükte yer alan isimlerden uzak durmak, yaratıcı tekniklerle isimler geliştirmek ve detaylı araştırmalar yapmak gerekmektedir.

Marka tescil ücreti nedir?

Marka tescil ücreti markayı tescil ettirmek istediğiniz sınıflara göre değişmektedir. 45 tane marka tescil sınıfı bulunmaktadır. Bu listeye Türk Patent Enstitüsü’nün sayfasından ulaşmak için tıklayınız. Örneğin yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri 43. Sınıftadır. Böyle bir hizmet için marka tescili yaptıracaksanız markanızı 43. Sınıfta tescil ettirmeniz gerekmektedir. Bazen bazı ürün veya hizmetler için markayı birden fazla sınıfta tescil ettirmeniz gerekir. Bu nedenle marka tescil ücretleri değişmektedir.

Related posts

Marka Uzmanı

Marka ismi bulmak için neden marka uzmanı ile çalışmanız gerekir? Marka ismi bulmak, tasarlamak, yaratmak ciddi bir iştir. Bir o kadar da zordur...

Leave a Reply