Marka İsmi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Nokta

Marka ismi seçmek sanıldığı gibi kolay değil. Malesef birçok marka sahibi marka ismi kararını en sona bırakıyor. Marka ile ilgili tüm hazırlıklar yapılıyor, yatırımlar gerçekleştiriliyor ve bir anda “Marka adı ne olacak?” sorusu beliriyor. Marka isminin son ana bırakılmasının asıl sebebi bu işin küçümsenmesi, önemsenmemesi, “Nasıl olsa bir isim buluruz” diye düşünülmesi. Fakat gerçekler hiç de öyle değil. Marka İsmi markanın en önemli bileşenlerinden biri. İster kendiniz, ister aileden biri, bir tanıdık ya da bir profesyonel tarafından size alternatif sunulan Marka isimlerini de inceleyebilmek, analiz edebilmek ve doğru bir karar verebilmek için de bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. İşte marka ismi seçerken dikkat etmeniz gereken 15 nokta:

1) Marka İsmi Marka Stratejisi ile Uyumlu mu?

Marka İsmini belirlemeden önce yapılması gereken en önemli iş marka stratejisinin belirlenmesi. Marka hangi sektörlerde ne yapıyor olacak? Konumlandırması ne olacak? Özellikleri, marka kişiliği ve karakteri ne olacak? Hedefleri neler? Alternatif Marka İsmi tüm bu stratejilere uygun mu? Uyumlu mu

2) Marka İsmi İleride Yapabileceklerimize Uygun Olacak mı?

Hiç bir zaman küçük düşünmemek gerekir. Şu an yapacağınız iş belki ileride değişecek, büyüyecek, yeni dallar, hizmetler, ürünler eklenecek. Seçmek üzere olduğunuz marka ismi yeniliklere uyum sağlayacak mı, onlarla örtüşecek mi? Çok sınırlayıcı bir marka ismi ileride problem olabilir ve yatırımların yeni baştan yapılmasını gerektirebilir.

3) Marka İsmi Kolay Hatırlanabilir mi?

Marka isminin hatırlanması önemli. Fakat özellikle her zaman herkesin söylediği şeyi söylemiyorum: Marka isminin hatırlanması ve başarılı olması için Kısa olması gerekmiyor. Hatta günümüzde durum tam tersi. Artık o kadar çok marka var ki, kısa isimlerin birbiriyle karıştırılması çok daha kolay, dolayısıyla hatırlanmaları çok daha zor. Farklı isimler dikkat çekicidir, ama hatırlanmaları da zor olabilir. Dengeyi iyi görmek gerekir.

4) Marka İsmi Kolay Telaffuz edilir mi?

Hedef ve potansiyel kitle markanızın ismini söyleyebilecek mi? Söyleyemezlerse vazgeçebilirler. Markadan uzak durabilirler. Marka ile iyi bir ilişki ve bağ kurmaları için marka ismini söyleyebiliyor olmalıdırlar.

5) Benzer Marka İsimleri Var mı?

Marka İsmini seçmeden önce detaylı bir sektör araştırması yapılmalıdır. İrili ufaklı tüm markalar incelenmeli, aynı sektörde aynı işi yapan markalardan benzer isimli olanlar varsa kesinlikle o marka isminden uzak durmalıdır. Zaten çok zorlayıcı olan rekabet koşullarında başka markanın taklitçisi olmak ya da başka markalarla karıştırılmak kimse istemez.

6) Marka İsmi Fark Yaratıyor mu?

Sektör araştırmasından yola çıkarak marka isminin pazarda, hedef kitlenin aklında, ruhunda, kalbinde fark yaratması çok önemlidir. Bu fark markaya güç katar. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu fark marka ismini zor telaffuz edilir ve zor hatırlanır yapmadığı sürece faydalıdır.

7) Marka İsmi Potansiyel Pazarlarda da Başarılı Olur mu?

Sadece mevcut hedef pazarda değil, potansiyel pazarlarda da seçmek üzere olduğunuz marka ismi fark yaratır mı? O pazarlarda benzer isimler var mı? O pazarlarda ne anlama geliyor, ne çağrıştırıyor? Bu soruların cevabı için de gerekirse profesyonel destek almak ve yabancı dil ve kültürlere bakmak gerekir.

 8) Marka İsmi Kolay ve Doğru Harflenebilir mi?

Özellikle günümüz internet çağında çok sayıda potansiyel veya mevcut müşterinin marka ismini internet üzrerinde araştıracağı, ona ulaşmaya çalışacağı, arama motorlarında aratacağı aşikar. Zor harflenen bir isim karışıklığa sebep olabilir ya da markayı bulmakta zorlananların markadan ve onu aramaktan kolayca vazgeçmelerine neden olabilir.

9) Marka İsmi Kulağa Güzel Geliyor mu?

Anlamı ne olursa olsun, anlamsız da olsa, marka isimleri çok başarılı olabilir. Hatta günümüz rekabeti ve marka bolluğunda anlamsız isimler çok daha fark yaratabiliyor. Ancak marka isminin nasıl seslere sahip olduğu, kulağa nasıl geldiği çok önemli. Bunu tespit etmek de hiç kolay değil. Ya derinlemesine bir araştırma yapılmalı, odak grupları, anketler yapılmalı, ya da profesyonel fonetik uzmanlarına danışılmalı.

10) Marka İsmi Neleri Çağrıştırıyor?

Marka isminin sadece anlamı önemli değil. Anlam dışında hedef kitleye hissettirdikleri, düşündürdükleri de çok önemli. Özellikle yabancı pazarlara gidildiğinde, sözlükteki anlam dışında o ülke, dil ve kültürde yarattığı çağrışımlar çok kritik rol oynar.

11) Marka İsmi Görüntü Olarak Çekici mi? Grafik Açıdan Güçlü mü?

Kulağa nasıl geldiği gibi, görüntüsü de çok önemli Marka İsminin. Bu noktada şekilbilim (morfoloji) devreye girer. Harflerin şekilleri, kelimenin uzunluğu, hece sayısı markanın karakteri ve kişiliği hakkında sinyaller verir. Uzman yardımı almakta fayda olan bir konudur.

12) Marka İsmi Hedef ve Potansiyel Pazarlarda Tescil Edilebilir mi?

Marka Tescili en önemli noktalardan biri. Marka İsmini koruma altına almak şart. Sadece mevcut hedef pazarda değil, potansiyel pazarlarda da araştırmak ve koruma altına alabiliyor olmak çok önemlidir.

13) Marka İsmi Arama Motorlarında Beliriyor mu?

Marka tescili dışında internet araştırması yapıldığında marka isminin belirip belirmediğine bakmak gerekir. Başka bir sektörde yer alan markaların olması çok önemli olmayacaktır. Ancak sakıncalı içeriklere sahip siteler olması, benzer işler yapan markalar olması bizim için o isimden uzaklaşmada yeterli olmalıdır.

14) Marka İsminin Alan Adı müsait mi?

Marka ismi ile internet sitesi adresinin aynı olması çok kritiktir. Günümüzde çözümü marka tescilinden de daha zor olan bu sorunu ciddiye almak ve karar vermeden markamızın ikamet adresini belirlemek gerekir.

15) Marka İsmi İle Gurur Duyacak mıyım?

Marka İsmini sevmek, gurur duymak, onunla ilgili oluşabilecek negatif yorumlara karşı arkasında durabilmek ve benimsemek en önemli noktalardan biri. Diğer tüm sorunları aştıktan sonra karar vermeden önce marka isminin içimize sindiğinden emin olmalıyız.

Marka ismi seçiminde destek almak için Naming House ile iletişime geçebilirsiniz. ARADIĞINIZ İSİM BİZDE!

Related posts

Leave a Reply