Marka Adı Nasıl Bulunur?

Marka Adı Nasıl Bulunur?

Aslında marka adı bulunmaz. Yaratılır. Tasarlanır.

Neden mi?

Çünkü marka adı oralarda bir yerlerde bulunmayı bekliyor olsaydı, öyle ya da böyle bulunurdu. Ama bulunan bütün isimler şimdi tescilliler. Evet, sözlükte yer alan, hemen hemen tüm dillerde, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca sözlüklerdeki tüm isimler (marka olabilecek isimler) bulunmuş, tescil edilmiş ve sahiplenilmiş durumda.

Zaten sözlükte bulunabilecek bir ismin de etkileyici olma şansı çok ama çok az.

Bu durumda yepyeni marka isimleri yaratılması gerekiyor. Bunun da bazı kuralları, uygulanması gereken yöntemleri ve izlenmesi gereken yolları var.

Marka adı bulmanın kuralları neler?

Öncelikle bu işi ciddiye almak lazım. Nasıl bir bebeğe isim vermek ciddi bir iş ise, marka adı bulmak da öyle. Marka adı marka ile sonsuza dek yaşamalı. Bununla da kalmamalı. Markayı yaşatmalı. Markaya birşeyler katmalı. Onu güçlendirmeli, ona arka çıkmalı, markaya değer katmalı ve farklılaştırmalı.

Marka adı ararken, tasarlarken herşey marka stratejisine bağlıdır. Yaratıcılık tek başına yeterli değildir.

Ciddi bir araştırma süreci ve planlama süreci olmalıdır.

Marka adı bulurken izlenmesi gereken yollar:

1)      Marka stratejisi: Markayı çok iyi tanımalı ve tanımlamalıyız. Nedir, ne yapar, özellikleri neler, marka kişiliği nedir? Tüm bu soruların cevapları çok net olmalıdır. Derinlemesine bir pazar analizi yapılmalı, rakipler anlaşılmalı ve analiz edilmeli, rakiplerin pozisyonları karşısında markanın pozisyonu tespit edilmeli. Aynı sektördeki markaların isimleri incelenmeli, sektördeki isim trendi belirlenmeli ve hem sektöre uyum sağlayacak hem de rakiplerden farklılaştıracak isimler çalışılmalıdır. Marka adı marka stratejisi ile uyumlu olmalı, onu desteklemelidir.

2)      Anahtar kelimelerin tespit edilmesi: Yaratıcı çalışma başlamadan önce, markanın stratejisini en iyi yansıtan, onunla en uyumlu olan anahtar kelimeler ve konseptler belirlenmelidir. Bu anahtar kelimeler marka adı yaratırken yol gösterecek ve yanlış yola sapılmasını engelleyecektir.

3)      Anlambilim ve şekilbilim: Evet marka adı bulma eğlenceli olabilir. Herkes de yapabilir. Ama bu işin bir bilime dayandığını unutmamak gerekir. Hem anlamsal olarak marka adının yansıtması gereken veya uzak durması gereken yanlarını belirlemeli, hem de şekilsel olarak bazı sınırların çizilmesi ve kararların alınması gerekmektedir. Şekil derken harflerden, hecelerden bahsediyoruz. Hangi harfler kullanılmalı? Bu sektörde hangi harfler daha başarılı bir marka adı yaratmamıza yardımcı olur? Bu soruların cevabını bulmamız gerekir. Yoksa marka adı seçenekleri tutarsız olacak ve başarılı olacak bir ismi seçmemiz zorlaşacaktır. Her harfin belli bir karakteri vardır. D güçlü, dayanıklı markaların harfi, M daha samimi, yumuşak karakterli bir harftir. Sadece baş harf değil, tüm harflerin birleşimi bir karakter ifade eder. Bu nedenle bu sınırların çizilmesi, doğru marka adı yaratmada kritiktir.

4)      Yaratıcı süreç: Ne aradığımızı bildikten sonra onu bulmak kolaylaşacaktır. Burada acele etmemek ve objektif olmak çok önemlidir. Bu sürecin sonu yoktur. Dipsiz bir kuyu gibidir. Buldukça bulur, yarattıkça yaratırsınız. “Tıkandım, artık birşey gelmiyor.” gibi söylemler gerçek bir marka adı profesyonelinin asla söylememesi gereken şeylerdir. Strateji ve anlambilimsel sınırlar net ise, bir de tecrübe ve dil bilgisi sağlam ise, marka adı arama, tasarlama, yaratma süreci sınırsızdır. Süreç sınırsızdır da peki ya süre? Eminim süre sınırsız değildir. Marka adı genellikle en sona bırakılan bir karardır. Belki önemi küçümsendiğinden, belki zorlukları tahmin edilemediğinden, belki de diğer tüm işlerin çok daha önemli olarak algılanmasından marka adı çoğu zaman en sona bırakılmaktadır. O nedenle yaratıcı süreç için sınırsız bir zaman ayrılamaz. Doğrusu da bu değildir. Önemli olan kararlı olmak ve doğru kararları alabilecek kapasiteye sahip olmaktır. Yoksa hiç bir zaman bir karar verilemez ve marka yaşam bulamaz. Nitekim marka adı olmadan markanın yaşama başlaması düşünülemez.

Marka adı bulmak, tasarlamak, yaratmak ciddi bir iştir. Çok ayrıntısı vardır. Çok çalışma  yapılması gerekir. Ama çok uzatmadan doğru kararı verecek bir anlayış en önemlisidir.

Marka adı bulmada yardım edebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin.

Related posts

Leave a Reply