İyi Marka İsmi Nasıl Olmalı?

İyi Marka İsmi Nasıl Olmalı?

İyi-Marka-İsmi-Nasıl-Olmalı1-346x1024İyi marka ismi bulmanın yolu bugüne kadar kalıplaşmış bilgilerin ne kadar doğru olduğunu anlamaktan geçmektedir.

Her zaman her yerde gördüğümüz “İyi marka ismi kısa olmalıdır, kolay telaffuz edilebilir olmalıdır” gibi kuralları sık sık müşterilerimizden de duymaktayız. Oysa ki bir marka isminin kısa olması demek, başarılı olacağı anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde uzun bir isim de başarısız olmayabilir.

Gelin bu yaygın kurallara bir bakalım ve doğru yanlış ne bir inceleyelim:

Başarılı bir marka ismi KISA olmalıdır.

YANLIŞ! O eskidendi!. Artık o kadar çok kısaltma, o kadar çok kısa isim var ki, bu saatten sonra hepsi birbirine benziyor. Bir düşünün: 3 harfli kaç kelime türetebilirsiniz ki? Tabi ki hepsi alınmış, tescil edilmiş, edilmemiş olsa bile çok yakın olduğu isimler mutlaka vardır. Dolayısıyla farklılaşmak hiç kolay olmayacaktır.

Artık marka isimleri UZUN olmalı, yoksa fark yaratmak çok zor.

YANLIŞ! Her uzun isim akılda kalıcı olamayabilir. Uzun bir isim seçmek isterken çok zor bir isim de seçilmemeli. Ambalaj ve ismin üzerinde duruşu göz önünde bulundurulmalı. Örneğin bir içecek markası ise şişenin ya da kutunun üzerinde uzun bir ismin nasıl sığacağı ve nasıl duracağı değerlendirilmeli.

İyi bir marka ismi KOLAY SÖYLENEBİLMELİ

YANLIŞ! Marka isminin bazen zor söylenir olması insanların daha fazla dikkatini çekebilir, onların bu zorluğu yenmeye, ismin söylenişini öğrenmeye motive edebilir. Zor birşeyi yapmanın vereceği güç insanları o isme daha çok ilgi göstermesine sebep olabilir.

İyi bir marka isminin mutlaka bir ANLAMI olmalı

YANLIŞ! Artık sözlükler tükendi. Tüm kelimeler alındı, seçildi, tescil edildi. Sözlüğü açıp seçeceğiniz bir kelimenin, hangi dilde olursa olsun tescil edilebilir olması çok ama çok büyük bir mucize olur. Tescil edilebilir olsa da mutlaka etrafta, pazarda benzeri veya aynısı vardır. Günümüzde çeşitli teknikler ve anlambilim ile yeni kelimeler icat edilebiliyor ve bu şekilde yaratılan isimler çok daha başarılı olabiliyorlar. Ama elbette çağrışımları göz önünde bulundurmak ve iyi analiz etmek gerekiyor.

Marka ismi bulmak profesyonelce yapılması gereken bir iş.

Naming House günümüz trendlerinde ve rekabet ortamında her sektörden firma ve marka için en doğru ismi bulur.

Related posts

Marka Ajansı

Marka Ajansı ürettiğiniz ürüne veya sunduğunuz hizmete hayat verir, onun pazarda bir yer edinmesine ve tanınmasına yardımcı olur. Talep görmesini...

Leave a Reply