İsim, Şehir, Hayvan, Bitki

–          “A”…..

–          Dur!

–          “J”

–          Offf!! Çok zor!

–          “J” ile şehir var mı?

–          “J“ ile eşya var mı?

Hepiniz bilirsiniz İsim, Şehir, Hayvan, Bitki oyununu. Kaçınız J harfi çıkınca sevinmiştir? Zamanla birer J ile başlayan isim ezberler, her oyunda aynılarını yazar, diğerleri de aynılarını yazdığı için 10 yerine 5’leri alırdık. Hayvan için Jaguar, isim için Jale. Şehir sütununa, “ama o şehir mi ülke mi?” tartışmalarına sebep olan “Jamaika” yazılırdı. Az rastlanan bu harf İsim Şehir oyununda bazıları için zorluk yaşatırken, bazılarına da yüksek puanlar kazandırırdı. Çünkü az rastlananı bilmek daha çok kazandırırdı.

Tıpkı markalardaki durum gibi. Az rastlanan isimler daha çok kazandırır.  Tabi doğru şekilde yaratıldıkları sürece…

Marka ismi bulmak isim, şehir, hayvan, bitki oynamaya benzemez. Marka ismi tekniklerini kullanmadan isim, şehir, hayvan, bitki oyunundaki gibi kazanamazsınız.

İsim çalışması yaparken az rastlanan harflerden yola çıkmak bir yöntem olabilir. Ancak bir takım kriterlerin de göz önünde bulundurulmaları gerekir. “j” gibi farklı bir harfle başlayan bir ismin fazla uzun olmaması gerekir. En fazla 2 heceli olmalıdır ki kolay akılda kalsın. Ayrıca kolay söylenebilen bir isim olmalıdır.

Örneğin “Jotun” çok kolay telaffuz edilebilen ve kolay akılda kalan bir isimdir. “J” harfi ile başlayan isim de dikkat çekmekte, fark yaratmaktadır. Jumbo, Jaguar, Jeep gibi isimler de diğer başarılı örneklerdir. J harfi markaya farklı, güvenilir, ayrıca yerinde duramayan, hareketli bir kişilik katar.

Bunun yanı sıra farklı olsun diye dile özgü karakterler kullanmaktan kaçınmak gerekir. “ç, ş , ö, ü” gibi harfler, hele ki “ğ” Türk markaları için Türkiye’de olmasa da uluslar arası pazarda sorun yaratacaklardır. Okunuşu, yazılışı problem olacaktır. Hatta “ı” harfi bile, İngilizcede olmadığından sorunlu bir harftir. Kiğılı markası Türkiye’de bile zor telaffuz edilmektedir.

Bazı harfler de çok sık kullanılırlar. Örneğin A ve B harfleri Türkiye’de şirket isimlerinde en sık kullanılan harfler. “A” harfinin özelliği telefon rehberlerinin en başında gelmesi.  Sözlüğün ilk harfi olmasından dolayı markaya liderlik özelliği kazandırır. A harfini şahsen severim. Şekilsel olarak incelediğimizde iki ayağı yere basan, sağlam, güçlü bir yapısı vardır. Ağızdan çok kolay çıkar ve kolay telaffuz edilir. Nettir. Apple, Adidas, Audi, Arçelik gibi markaların isimleri A ile başlamaktadır. A harfi çok rastlanan bir harf olmasından dolayı A harfi ile sıra dışı, fark yaratan isimler bulmak daha zordur. (A harfi çok rastlanan bir harf olduğundan, bu harfle sıra dışı fark yaratan isimler bulmak daha zordur.) Dolayısıyla isimlendirme tekniklerinden faydalanılması ve isme fark katılması gerekir.

Yine şirket isimlerinde en sık kullanılan diğer harf olan B harfi ise güç ve dayanıklılığı simgeler. B harfi ağızdan bir çırpıda çıkar ve yayılır. Blackberry, Bosch, Beko, Beymen B harfi ile başlayan güçlü marka isimleridir.

 

İsim, şehir, hayvan, bitki! hadi oynayalım mı?

Related posts

DYO Markasının Anlamı

DYO marka ismi  Durmuş Yaşar ve Oğulları’nın kısaltmasından oluşturulmuş. Okunuşu kolay. İki sesli harf yanyana gelmiş olsa da, bilinçsizce araya...

Eller! Eller, Eller!

Geçenlerde bir arkadaşımın paylaştığı bir isim çok güldürdü, biraz araştırayım dedim. İsim “Elledi” idi. İtalyan bisküvi üreticisi. Aslında...

Leave a Reply