Her Soyad Doğru Marka İsmi midir?

Firmanızı kuruyorsunuz, markanızı yaratıyorsunuz, tıpkı çocuğunuz gibi hissediyorsunuz. Ancak çocuğun büyümesi gerektiğini, kendi ayakları üzerinde durması, kendi kişiliği olması, özgüveni olması gerektiğini unutmayın. Duygusal davranıp kendi isminizi ona vermeniz onun kendi kişiliğini yansıtmasına engel olabilir. Sizin soyadınız sizin bir parçanız, bunu değiştiremezsiniz ki aslında bu soyad size ilkokul yıllarından beri bir kişilik vermiştir. Okulda arkadaşlarınız, öğretmenleriniz belki sizi bu soyadla çağırmışlardır. Belki size onunla ilgili şakalar yapmışlardır, belki de çok havalı olmuşsunuzdur. Her ne ise bu sizsiniz, soyadınız sizin bir parçanız.

Markanız, firmanız ise her ne kadar sizin bir parçanız olsa da, soyadınızın markanıza uygun bir isim olduğunu düşünmek, bundan emin olmamak gerekir. Kimi zaman doğru bir seçim olabilir, ancak bazen öyle örneklere rastlıyoruz ki, çok duygusal davranıldığı, ve fazla düşünmeden karar verildiği hissine kapılıyorum.

Bunlara örnek çok aslında. Geçen gün rastladığım bir tanesini paylaşmak istiyorum:

 

“Ezici Bioelektrik”

Bir markanın egoları olabilir, ama bu kadar değil. Bu kadar iddialı olmamak lazım, en azından iddiayı başka türlü yansıtmak gerekir. Neyi eziyor? Kimi? Neden üstün? Bunları başka türlü anlatmak lazım diye düşünüyorum.

Soyadlarına örnekler vermeye devam edeceğim. Önemli bir konu bu. Mesela ben bir marka yaratsam ve Phillips adını koysam olur mu :) Hemen çakma derler değil mi? Şaka bir yana, hep dediğim gibi “Marka ismi seçiminde duygusal nedenlerle verilen kararlar ileride telafisi olmayacak hatalara sebep verebilir.”

Sizlerin de örneklerini bekliyorum.

Related posts

Eller! Eller, Eller!

Geçenlerde bir arkadaşımın paylaştığı bir isim çok güldürdü, biraz araştırayım dedim. İsim “Elledi” idi. İtalyan bisküvi üreticisi. Aslında...

Leave a Reply