Firma İsimleri Tercihinizi Etkiler mi?

Firma İsimleri Tercihinizi Etkiler mi?

Kimsenin isminden dolayı bir firmada çalışmaya başlamayacağını düşünmüyorum açıkçası. Ama yine de herkes çalıştığı firmayla gurur duymak ister, kendiyle gurur duymak ister. Göğsünü gere gere çalıştığı firmanın ismini söylemek ister. Unilever’de çalışıyorum demek ne kadar havalıysa her ne kadar çok zor olsa da Price Waterhouse Coopers’da çalışıyorum demek o kadar havalı. Hatta bu zor isim, havalı olduğu için herkes tarafından bilinir. Söyleyebilmek daha da havalı yapar sizi.

Bir de güzelim firmalar var. Ama isimler bizim için en azından, Türkçede biraz falsolu. Nereden bilsinler adamlar? Türkiye pazarını hiç düşünmüşler mi? Düşünmeleri gerekir miydi? Sizce? Peki siz, Türkiye’ye bu firmalar gelse, onların çalışanı olmak ister miydiniz? Ya da Amerika’da, Avrupa’da, yurtdışında bir yerde, çalışacağınız yeri seçerken ismi sizin için negatif, komik, ters bir anlam içeriyorsa, alacağınız tepkilerden dolayı ya da esprilerden ya da kendi kendinizi iyi hissettirmeyeceğinizi düşünürseniz böyle bir firmada çalışır mıydınız? Ben mi? Tahminen evet. Neden olmasın? Ama firmalar isimlerini seçerken dikkatli olmalılar. Özellikle Türk firmalar. Küçük düşünmemek lazım. Şimdi Türkiye belki ama ileride belki Dünyada yer etmek, varolmak isteyecek, o kapasiteye geleceksiniz. O zaman isim seçerken tüm potansiyel pazarlar düşünülmeli ve derinlemesine araştırılmalı. Naming House bu konuda da size yardımcı oluyor ve birçok dil ve ülkede kabul görür marka ve firma isimleri bulmak üzere çalışıyor.

hain-celestial

New York’ta ana merkezi olan doğal ve organik yiyecek ve kişisel bakım üreticisi düzgün bir firma. Bir Türk olarak bu firmada çalışmak ister miydim? Neden olmasın, iyi bir maaş varsa :) Şaka bir yana, faaliyet alanı harika. Büyük, güçlü bir firma. Ama yine de Türkçe düşünmekten alamıyor insan kendini. Amerika’ya geliyorsunuz, bu firmada iş buluyorsunuz. Annenize, arkadaşlarınıza, çevrenize gururla söylemek istiyorsunuz. “Hain Grup’ta işe başlıyorum”. Bin tane espri, bitmek bilmeyen şakalar. Doğal sonuç tabi:)

hasbro

 

Dünya’nın önde gelen oyuncak üreticisi, Amerikalı firma.

Has Kardeşler, Öz Kardeşler… Ohooo, bizde bunlardan çok var.

Ama bu isim Hassenfeld Brothers’dan geliyor. Olsun. Has Brothers işte :) Komik biraz ama logo falan da sevimli. Oyuncak firması da.

Peki ben bir müşterime bu ismi sunsaydım, sizce kabul edilir miydi? Evet diyen? :)

Yine de ben sevdim.

 

Related posts

DYO Markasının Anlamı

DYO marka ismi  Durmuş Yaşar ve Oğulları’nın kısaltmasından oluşturulmuş. Okunuşu kolay. İki sesli harf yanyana gelmiş olsa da, bilinçsizce araya...

Leave a Reply