Bezmialem Üniversitesi

Cehaletimi bağışlayın ama “Bezmialem”i ilk duyunca, daha doğrusu billboardlarda görünce, aklıma hiç de “dünya meclisi” gelmedi. Alem bezmiş, öğrenciler bıkmış :) Bu gibi şeyler geldi. Halbuki Bezmi Alem II. Mahmut’un eşi ve Abdülmecid’in annesinin adı. Bezmi Alem Valide Sultan. Osmanlı tarihinin en tanınmış valide sultanlarından biri ve hayırseverlik için yaptığı çalışmalardan dolayı sevilen ve saygı duyulan bir Valide sultan olarak tarihe geçmiş. Ne kadar ilginç ve derin anlamlı aslında. Ancak bunu kaç kişi biliyordur? Web sitesine girdim görür görmez ilk iş. Acaba nedir nedir diye. Ama isim ile ilgili birşey bulamadım. Madem böyle derin bir anlam var, bence en azından web sitesinde girer girmez bununla ilgili birşeyler olmalı, bir bağ kurulmalı. Slogan “önce sağlık”. Sağlıkla ilgili olduğunu anlıyoruz. Ancak isim ile ilgili bir ilişki kuramıyoruz.

İsim değişmez, ancak bence kurumu anlatırken, web sitesinde, broşüründe bu isim ile ilgili bazı açıklamalar bulunmalı. İsim markaya değer katmalı.

Related posts

Eller! Eller, Eller!

Geçenlerde bir arkadaşımın paylaştığı bir isim çok güldürdü, biraz araştırayım dedim. İsim “Elledi” idi. İtalyan bisküvi üreticisi. Aslında...

Leave a Reply